معجزات و کرامات

کرامات امام هادی رسیدن هدایا به وسیله شتر بی راهنما

مجلسی از «مشارق الانوار» از محمد بن داود قمی و محمد طلحی نقل می کند که گفتند: ما اموال خمس و نذر، و هدایا و جواهری را که در قم و اطرافش جمع شده بود برداشتیم، و بیرون آمدیم تا برای سرورمان امام هادی علیه السلام ببریم، در راه فرستاده امام علیه السلام پیام آورد که برگردید، اکنون وقت رسیدن این ها به [دست] ما نیست، ما به قم برگشتیم، و آن ها را نزد خود نگهداشتیم، پس از چند روز فرمان امام علیه السلام آمد که: کاروانی از شتران [یا طبق نسخه مدینه المعاجز: شتر و الاغی] نزد شما فرستادیم، آنچه نزد خود دارید بر آن ها بار کنید، و آزادشان بگذارید.
ما نیز بار کردیم، و آن ها را به خدا سپردیم. چون سال آینده شد خدمت امام علیه السلام رسیدیم، و فرمود: به بارهایی که فرستادید بنگرید. نگاه کردیم دیدیم همان هدایا است.
روی المجلسی:
عن «مشارق الأنوار» عن محمد بن داود القمی و محمد الطلحی قالا: حملنا مالا من خمس و نذر و هدایا و جواهر اجتمعت فی قم و بلادها، و خرجنا نرید بها سیدنا أبا الحسن الهادی علیه السلام، فجاءنا رسوله فی الطریق أن ارجعوا، فلیس هذا وقت الوصول، فرجعنا الی قم و أحرزنا ما کان عندنا فجاءنا أمره بعد أیام: أن قد أنفذنا الیکم ابلا عیرا، فاحملوا علیها ما عندکم و خلوا سبیلها. قال: فحملناها و أودعناها الله، فلما کان من قابل قدمنا علیه، فقال: انظروا الی ما حملتم الینا، فنظرنا فاذا المنائح کما هی [۱] .
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] بحارالأنوار ۵۰: ۱۸۵ ح ۶۲، مدینه المعاجز ۷: ۴۶۳ ح ۴۹، مسند الامام الهادی علیه السلام: ۴۵ ح ۲۱٫
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی ۱۳۸۴٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *