ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

ولادت امام هادی علیه السلام

حضرت امام علی النقی (هادی) علیه السّلام در سحرگاه نیمه ذی حجه سال ۲۱۲ هـ.ق در محلی به نام صُریا در حومه مدینه به دنیا آمد. پدرش امام جواد علیه السّلام امام نهم شیعیان و مادرش سمانه بانویی پاک و باتقوا بود. نامش علی، کنیه اش ابوالحسن و برخی القابش نقی، هادی، عالم، فقیه، امین، طیب، ناصح و مرتضی است
/پاورقی ۱- شیخ مفید، الارشاد، ترجمه سید هاشم رسولی محلاتی، ج۲، ص۴۱۷٫ طبرسی، امین الاسلام، اعلام الوری، چاپ سوم، ص۳۵۵٫ پیشوایی، مهدی، سیره پیشوایان، قم، مؤسسه امام صادق علیه السلام، چاپ سیزدهم، ۱۳۸۱ش، ص۵۶۷٫/
امام هادی علیه السّلام در ۸ سالگی به امامت رسید و پس از ۳۳ سال امامت در سن ۴۱ سالگی به شهادت رسید. دوره امامت حضرت معاصر بود با خلافت خلیفه عباسی معتصم، واثق، متوکل، منتصر، مستعین و معتز که حضرت در ماه رجب سال ۲۵۴ هـ.ق مسموم شده و به شهادت رسید.
/پاورقی ۲- الارشاد، پیشین، ص۴۴۰٫ اعلام الوری، پیشین، ص۳۶۳٫ سیره پیشوایان، همان، ص۶۱۲٫/
دوره زندگی این امام همام علیه السّلام در زمان پدر و شش خلیفه عباسی مجموعا هفت دوره است که به اختصار به همراه فضایل و معجزات آن دوره ذکر می شود:

امام هادی علیه السّلام در زمان پدر حضرت، در خانه اهل بیت که خداوند آنها را از هر آلودگی پاک کرده است،
/پاورقی ۳- احزاب : ۳۳٫/
به دنیا آمد و در این خانه نورانی که معدن حکمت و فضیلت بود پرورش یافت. از همان کودکی به راهنمایی و ارشاد مردم پرداخت و در مکتب عالی دانش و فضیلت خود، گروه هایی از علاقه مندان و ارادتمندان خاندان نبوت را می پروراند. امام هادی علیه السّلام شش ساله بود که مأمون از دنیا رفت و معتصم جای او را گرفت. دو سال بعد معتصم امام جواد علیه السّلام پدر امام هادی علیه السّلام را مسموم کرد و به شهادت رساند و امام هادی علیه السّلام به امامت رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *