پدر و مادر (شجره نامه)

مادر امام هادی

همانطور که بارها گفته ایم اسلام تمام تلاش خود را بر وحدت جامعه و اتفاق کلمه گذاشت و صدای : ( یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی . . .) (۱) در داد و با دستورات خود ریشه تفرقه و تفاخر نژادی را خشکاند . امامان ما در تک تک حرکات و سکنات خود بیانگر نظر قرآن و اسلام درباره وحدت نژادی و تساوی مردم بودند و عملا در این راه گام بر می داشتند و فرقی میان سفید و سیاه (جز به تقوا) نمی گذاشتند و برای از بین بردن اختلافات ویرانگر، پیش قدم شده با کنیزان ازدواج می کردند، امام سجاد با کنیزی ازدواج کرد و زید بن علی – شهید همیشه جاوید – از این پیوند مبارک به دنیا آمد .
امام جواد نیز با کنیزی که به وسیله محمّد بن الفرج برای آن حضرت به هفتاد دینار خریده شده (۲) بود ازدواج نمود و امام علی هادی ثمره این ازدواج بود . امام جواد برای تربیت و تهذیب همسر خود که با مفاهیم اسلامی آشنا نبود وی را در کنار دختران پیامبر ( – صلی اللّه علیه و آله – این اسوه های عفت و طهارت قرار داد و خود عهده دار تعلیم وی گشت . سلوک روحی و جاذبه امام و زنان حرم آنچنان نیرومند بود که بتدریج از این کنیز، پارسایی شب زنده دار و صالحه ای قاری قرآن و تالی آیات الهی به وجود آورد که این مطلب به وسیله راویان آثار نقل شده است . (۳) این زن شایسته ، نتیجه تهجد و تلاوت شبانه خود را دید و به بالاترین مرتبه افتخار دست یافت و رشک برین گشت زیرا افتخار مادری امامی از امامان شیعه و سروری از سروران مسلمین را کسب کرده بود . او عضوی از خاندانی گشته بود که خداوند آنان را پناهگاه بندگان و کشتی نجات قرار داده بود . امام مورخین در نامه مادر حضرت اختلاف کرده اند و ما برخی از این اقوال را ذکر می کنیم :
۱ – سمانه مغربیه (۴) معروف به بانو (امّ الفضل) . (۵)
۲ – ماریه قبطیه . (۶)
۳ – یدیش . (۷)
۴ – حویت . (۸)
البته اقوال دیگری هم نقل شده است که ما به دلیل بی فایده بودن نتیجه آنها را ترک می کنیم و چون دانستن نام ایشان کمترین سودی ندارد لذا از این مطلب می گذریم .
نوزاد بزرگوار :
بالاخره چشم مادر گیتی به جمال این مولود عظیم روشن شد و با تولد امام هادی – علیه السلام – خون تازه ای در رگ های اسلام به حرکت درآمد . در آن زمان هیچ مادری فرزندی با چنین علم ، تقوا و تقیّد به دین نزاده بود . حضرت در (بصریا) (۹) از توابع مدینه (۱۰) به دنیا آمد و مکارم اخلاق ، شرافت و نجابت را چون دیگر ارزش ها از خاندان نبوت در خود جمع داشت .
برگرفته از کتاب زندگانی امام علی الهادی علیه السلام نوشته آقای باقر شریف قرشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *