پدر و مادر (شجره نامه)

مادر امام هادی علیه السلام

مادر امام هادی علیه السلام
سمانه مغربیه، بانوی ارجمندی بود که شایستگی همسری جوادالأئمه علیه‏السلام و افتخار مادری امام هادی علیه‏السلام را یافت. او زنی متمایز از دیگران بود و با ازدواج با امام جواد علیه‏السلام و قرار گرفتن در معرض جاذبه‏های درخشان امامت، تا آنجا درخشید که امام هادی علیه‏السلام درباره او فرمود:مادرم، دانای جایگاه من و اهل بهشت است. او چنان است که شیطان از او می‏گریزد و فریب حیله‏گران دنیاپرست در او کارگر نیست. خدا پاسدار و نگهبان اوست و او در شمار مادران راستگو و درست ‏کردار است.

خاستگاه تربیتی
امام هادی علیه‏السلام در محیط علم، ادب، اخلاق و پرهیزکاری پرورش یافت؛ در خانه و دامان پیشوایی بزرگ و مادری پاکدامن و مهرورز؛ در محیطی که هر روز شاهد تلاش خستگی‏ناپذیر پدر مهربانش برای نجات بشریت از تاریکی نادانی و مبارزه با محدودیت‏ها، دین‏زدایی‏ها و فتنه‏گری‏های حاکمان جامعه آن روز بود.
او از همان اوان کودکی با چهره واقعی دستگاه حاکم آشنا شد و خط مشی سیاسی آنان را شناسایی کرد. ترفندهای ضد دینی و سیاست‏بازی‏های دغل‏کارانه آنان را شناخت و خود را برای مبارزه‏ای گویا و شفاف و روشنگرانه آماده ساخت.
این پرورش صحیح و ظلم‏ستیزانه، آتشی از قهر و دشمنی با زورگویان و زرپرستان در دل او برافروخت؛ تا آنجا که وقتی پدرش، امام جواد علیه‏السلام ، از مدینه به عراق فراخوانده شد، وی را در دامان مهرگستر خود نشانید و فرمود: پسرم! دوست داری از عراق چه برایت سوغات آورم؟ او که انگیزه دشمن را از فراخوانی پدرش به عراق دریافته بود، با بغضی سنگین در گلو و دندان‏هایی به هم فشرده از خشم گفت: شمشیری خفت‏ناپذیر بسان پاره‏های آتش!؟ امام به فرزند دیگرش، موسی، رو کرد و از او پرسید: فرزندم! تو از سوغات عراق چه دوست داری؟ موسی پاسخ داد: فرش اتاق! امام دست نوازش بر سر جانشین خود که شش یا هفت سال بیشتر نداشت، کشید و در تحسین پیشوای پسین امت فرمود: (ابوالحسن میراث‏دار و شبیه من است و موسی به مادرش همانند است).
سمانه مغربیه، بانوی ارجمندی بود که شایستگی همسری جوادالأئمه علیه‏السلام و افتخار مادری امام هادی علیه‏السلام را یافت. او زنی متمایز از دیگران بود و با ازدواج با امام جواد علیه‏السلام و قرار گرفتن در معرض جاذبه‏های درخشان امامت، تا آنجا درخشید که امام هادی علیه‏السلام درباره او فرمود:مادرم، دانای جایگاه من و اهل بهشت است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *