فرزندان و نوادگان

فرزندان امام هادی – سید محمد

سید محمد
سید محمد بنابر برخی از منابع، حدود سال ۲۲۸ ق. متولد شد.
/پاورقی ۱۶- دایره المعارف تشیع، ج ۳، ص ۴۱۰٫/
بنا بر این قول، سید محمد، فرزند اول امام است؛ ولی طبق برخی روایات سید محمد فرزند دوم و از امام حسن عسکری علیه السلام کوچک تر بود. علی بن مهزیار نقل می کند: به امام هادی علیه السلام گفتم: اگر شما از دنیا بروید، به چه کسی رجوع کنیم؟
امام فرمود: (عهدی الی الاکبر من ولدی).
/پاورقی ۱۷- موسوعه کلمات الامام الهادی، پژوهشکده باقر العلوم، ص ۱۲۶٫/
سید محمد به اندازه ای جلیل القدر و عظیم الشأن بوده است که شیعیان خیال می کردند او امام بعدی است. یاران امام هادی علیه السلام نیز درباره امامت وی از امام سؤال می کردند. علی بن عمرو نوفلی می گوید:
همراه ابی الحسن علیه السلام در حیاط منزلشان بودیم که پسرش محمد از جلوی ما گذشت. گفتم: فدایت شوم، آیا امام ما بعد از شما این است؟ امام در جواب من فرمود: نه، امام شما بعد از من، حسن است
/پاورقی ۱۸- کافی، ج ۱، ص ۳۲۵٫/

علاقه امام به سید محمد
امام هادی علیه السلام و فرزندش امام حسن عسکری علیه السلام به محمد بسیار ابراز علاقه می کردند؛ به طوری که امام برای او مجلس ختم برگزار کرد. جمعی از بنی هاشم، از جمله حسن بن حسن افطس نقل کرده اند:
روز وفات سید محمد، به خانه امام هادی علیه السلام رفتیم، مشاهده کردیم که در صحن خانه بساط گسترده اند و مردم دور تا دور نشسته اند. جمعیت را تخمین زدیم، به جز موالی و سایر مردم ۱۵۰ نفر از آل ابی طالب، بنی هاشم و قریش حضور داشتند. ناگهان امام حسن علیه السلام وارد شد و در کنار پدرش ایستاد. ما حضرت را نمی شناختیم. پس از ساعتی امام هادی علیه السلام رو به او کرد و فرمود: (یا بنی احدث للّه شکرا فقد احدث فیک امرا).
امام حسن علیه السلام گریه کرد و گفت: الحمد للّه رب العالمین، ایاه نشکر نعمه علینا و انا للّه و انا الیه راجعون).
پرسیدم: او کیست؟ جواب دادند: حسن علیه السلام فرزند امام علی النقی علیه السلام . در آن وقت بیست ساله به نظر می رسید، ما فهمیدیم که پس از پدر، او امام است.
/پاورقی ۱۹- بحار الانوار، ج ۵۰، ص ۲۴۵؛ منتهی الآمال، ج ۲، ص ۶۸۸٫/

وفات
سید محمد در سال ۲۵۲ق. برای زیارت خانه خدا، قصد سفر کرد. هنگامی که به قریه بلد
/پاورقی ۲۰- هم اکنون شهر بلد در هشتاد کیلومتری بغداد و در مسیر بغداد ـ سامرا قرار دارد. اکثر اهای این شهر کوچک شیعه هستند و ارادت ویژه ای به سید محمد عابد دارند./
رسید، مریض شد و درگذشت. شیعیان او را در همان جا دفن کردند.
/پاورقی ۲۱- المجدی، ص۱۳۰٫/

کرامات
کرامات زیادی از این فرزند بزرگوار امام هادی علیه السلام دیده شده است، میرزا حسین نوری در النجم الثاقب می نویسد:
سید محمد صاحب کرامات متواتر است و حتی نزد اهل سنت هم معروف است. مردم عراق حتی اعراب بادیه نشین هم می ترسند به نام او قسم یاد کنند. اگر آنها را به برداشتن مالی متهم کنند، آن را بر می گردانند، ولی به سید محمد قسم نمی خورند؛ زیرا عذاب آن را دیده اند.
/پاورقی ۲۲- ابو جعفر محمد بن علی الهادی، غروی اردوبادی، ص ۴۰٫/
تعدادی از علما، درباره کرامات سید محمد کتاب هایی نوشته اند؛ از جمله: رساله ای در کرامات سید محمد بن علی الهادی، تألیف مهدی آل عبد الغفار کشمیری. در اینجا به نمونه ای از کرامات وی اشاره می شود:
علامه سید هادی خراسانی بجستانی
/پاورقی ۲۳- زندگی این عالم بزرگوار در گلشن ابرار جلد۵، ص۳۲۹٫ آمده است./
از سید حسن آل خوجه، از خدام آستانه عسکریین علیهما السلام ، نقل می کند:
در صحن شریف ابی جعفر سید محمد نشسته بودم. متوجه شدم شخصی عرب در حالی که یکی از دست هایش را به گردن بسته بود، وارد آستانه شد. نزدیک رفتم و از علت مریضی او سؤال کردم. در جوابم گفت: سال گذشته، روزی به منزل خواهرم رفتم. دیدم در حیاط، گوسفندی بسته است. خواستم ذبح کنم و بخورم، خواهرم اجازه نداد و گفت: این گوسفند نذر سید محمد است. من به حرف او توجه نکردم و آن را ذبح کردم، پس از سه روز آثار شلی در دستم نمایان و روز به روز بدتر شد. من متوجه علت آن نبودم، تا اینکه در این اواخر متوجه عملم شدم. حالا هم پشیمانم و برای شفا به آستانه سید محمد آمدم. سپس با همراهیان وارد حرم شد و شروع به گریه و زاری کردند. پس از ساعتی دیدم دستش را حرکت می دهد. سجده شکر به جا آورد و نذر کرد هر سال گوسفندی بیاورد و به نیت سید محمد ذبح کند.
/پاورقی ۲۴- همان، ص ۴۲٫/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *