فرزندان و نوادگان

فرزندان امام هادی – جعفر

فرزندان امام هادی – جعفر
جعفر در تاریخ، به جعفر کذّاب معروف است. روایاتی هم از اهل بیت علیهم السلام در نکوهش وی وارد شده است. ابن سیابه می گوید:
(هنگامی که می خواست جعفر به دنیا بیاید، در خانه ی امام هادی علیه السلام بودم. دیدم اهل منزل همه خوشحال هستند؛ امّا امام خوشحال نبود. گفتم: ای سید و آقای من! چرا به آمدن این مولود خوشحال نیستید؟ حضرت فرمود: یهوّن علیک امره فانّه سیضلّ خلقاً کثیراً).
/پاورقی ۲۶- اکمال الدین و اتمام النعمه، ص ۳۲۱٫/
از برخی روایات استفاده می شود که وی در زمان حیات امام هادی علیه السلام تلاش می کرد که خود را امام بعد از پدر معرفی کند. احمد بن سعد کوفی می گوید:
(به همراه گروهی از شیعیان نزد امام هادی علیه السلام رسیدیم و از امامت بعد از ایشان سؤال کردیم و گفتیم که برخی می گویند امام بعد از شما، جعفر است و نه حسن.
امام فرمود: [از این سخن] بپرهیزید، همانا جعفر دشمن من است؛ اگرچه فرزند من است. همچنین او دشمن برادرش حسن است و حسن او امام بعد از من است…).
/پاورقی ۲۷- الهدایه الکبری، ص ۳۲۰٫/
همچنین امام هادی علیه السلام در روایت دیگری می فرماید:
(از فرزندم جعفر دوری کنید، آگاه باشید همانا نسبت او [به من]، همچون حام به نوح است).
/پاورقی ۲۸- همان، ص ۳۸۱٫/
همچنین ابوخالد کابلی از امام سجّاد علیه السلام روایت می کند که رسول گرامی اسلام هنگامی که امامان بعد از خود را معرفی می فرمود، موقع ذکر امام صادق علیه السلام این گونه فرمود:
(… جعفر بن محمد که او را صادق می نامند. پس برای پنجمین فرزندش )امام هادی علیه السلام ( هم فرزندی است به نام جعفر که ادّعای امامت می کند و به خداوند دروغ می بندد! پس او نزد خداوند جعفر کذّاب و افترا زننده به خداوند و مدّعی امری است که اهل آن نیست. همچنین او مخالف پدرش و حاسد برادرش است… .).
/پاورقی ۲۹- اکمال الدین و اتمام النعمه، ص ۲۱۹؛ اثبات الهداه، ج ۱، ص ۲۷۵، ح ۱۲۹٫/
سؤال: آیا جعفر به همین وضعیت باقی ماند یا توبه کرد؟
در تاریخ یا در سخنان اهل بیت: چیزی در این زمینه وارد نشده است. فقط علی علوی عمری در المجدی فی الانساب می نویسد:
(قولی هست که او قبل از پدرش برگشت و توبه کرد، ولی پس از شهادت برادرش امام حسن، چون گمان می کرد فرزندی ندارد، ادّعای امامت بعد از برادرش را کرد و به کذّاب معروف شد).
/پاورقی ۳۰- المجدی فی الانساب، ص ۱۳۰٫/
احمد بن اسحاق، وکیل امام حسن عسکری علیه السلام می گوید:
(جعفر کذّاب کتابی نوشته و مدّعی شده بود که در این کتاب، علم حلال و حرام و همه علوم تا ابد نوشته شده است کتاب را خواندم و درباره آن برای امام زمان علیه السلام نامه ای نوشتم. حضرت در جواب نوشتند:
(… از عبارت کتاب معلوم است که چه کسی نوشته است. خداوند حق را بر اهل آن حفظ کند! خداوند ابا دارد از اینکه امامت را بین دو برادر، بعد از امام حسن و امام حسین، جمع کند…).
/پاورقی ۳۱- الغیبه، شیخ طوسی، ص ۲۸۷٫/
جعفر در سال ۲۷۱ق در سامرا، در حالی که ۴۵ سال داشت، مرد. او را در کنار قبر پدرش در سامرا به خاک سپردند.
/پاورقی ۳۲- همان، ص ۸۴٫/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *