امامت و رهبری، حاکمان زمان

زیارت امام حسین در حکومت متوکل زمان امام جواد

متوکل رسما زیارت امام حسین را ممنوع کرد و با ایجاد پاسگاه ها و مراکز نگهبانی و کنترل به جلوگیری از زیارت حضرت و تعقیب زائران و مجازات های هولناک مانند : کشتن ، دار زدن ، قطع دست و پا و دیگر انواع شکنجه ها پرداخت لیکن با این همه مسلمانان تمام مخاطرات را به جان خریده عزم زیارت سبط پیامبر خود کردند و در آنجا جمعیت انبوهی فراهم شد . این خبر به متوکل رسید و او یکی از فرماندهان خود را همراه لشکری جرّار بدان ناحیه گسیل داشت تا مانع زیارت آنان گردد .
مردم ناحیه سواد (کوفه و اطراف آن) بر فرمانده شوریدند و با صراحت گفتند : اگر همه ما را بکشی دست از زیارت حضرت بر نخواهیم داشت . فرمانده ماجرا را برای متوکل نوشت و او نیز ناچار شد دستور دهد مزاحم مردم نشوند .
در سال ۲۴۷ ه – به متوکل خبر دادند که مسلمانان بی شماری به زیارت حضرت می شتابند و در مرقد امام جمع می شوند . او نیز سپاهی گران به سوی آنان فرستاد و دستور داد جارچی به بانگ بلند از طرف متوکل بگوید که : (خودم را از هر که قبر امام حسین را زیارت کند بری الذمه کردم و خونش به گردن خودش است) . (۶۹۸) و شیوه های جدیدی مانند : قتل ، حبس و اخذ مالیات های سنگین بکار بست لیکن از کار خود طرفی نبست و مسلمانان با طیب خاطر از جان و مال خود می گذشتند تا به زیارت ریحانه رسول خدا سیدالشهداء – علیه السلام – بروند .
برگرفته از کتاب زندگانی امام علی الهادی علیه السلام نوشته آقای باقر شریف قرشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *