زندگینامه

زندگی نامه امام هادی

آن حضرت طبق مشهور ، سه شنبه ، دوّمین روز از ماه رجب ، سال ۲۱۲ هجری قمری (۲) ، در قریه ای به نام صُریا سه فرسخی شهر مدینه منوّره دیده به جهان گشود . (۳)
نام : علیّ(۴) صلوات اللّه و سلامه علیه .
کنیه : ابوالحسن و ابوالحسن الثالث .
لقب : هادی ، ناصح ، متوکّل ، نقیّ ، مرتضی ، عالم ، طاهر ، طیّب ، عسکری ، أ مین ، ابن الرّضا و . . . .
پدر : امام محمّد ، جواد الائمّه علیه السلام .
مادر : سمانه – از اهالی مغرب – و معروف به سیّده بوده است .
نقش انگشتر :(اللّه رَبّی وَ هُوَ عِصْمَتی مِنْ خَلْقِه ) .
دربان : عثمان بن سعید عمری .
مدّت عمر : آن حضرت سلام اللّه علیه ، مدّت شش سال و پنج ماه در حیات پدر بزرگوارش ؛ و نیز پس از شهادت وی ، مدّت ۳۳ سال و ۹ ماه رهبریّت و امامت جامعه را بر عهده داشت .
جمعا عمر پُر برکت آن حضرت را حدود ۴۱ سال و چند ماه گفته اند ، که مدّت بیست سال و اءندی از آن را در شهر سامراء ، تحت نظر حکومت عبّاسی به طور إ جبار إ قامت داشت .
مدّت امامت : بنابر آنچه که بین گفتار مورّخین و محدّثین مشهور است : آن حضرت ، روز سه شنبه ، پنجم ماه ذی الحجّه ، سال ۲۲۰ هجری ، پس از شهادت پدر بزرگوارش به منصب امامت و خلافت نائل آمد و حدود ۳۳ سال و ۹ ماه ، امامت و هدایت جامعه اسلامی را عهده دار بود .
آن حضرت پس از شهادت پدر بزرگوارش ، مرتّب در حصر و تحت اذیّت و آزار دستگاه ظلم و جور خلفاء بنی العبّاس و مخالفین قرار داشت ؛ و بیشتر مدّت امامت خود را یا در زندان و یا تحت نظر جاسوسان و مأ موران حکومتی سپری نمود .
و اگر هم بر حسب ظاهر آزاد می شد ، غیرمستقیم برخوردهای حضرت و نیز رفت و آمد افراد را به حضور ایشان ، تحت کنترل شدید قرار می دادند .
امّا برای آن که افکار عمومی خدشه دار نگردد ، به طور ریاکارانه در ظاهر و در موقعیّت های معیّن ، حضرت را تکریم و تعظیم می کردند . ولی به هر حال کینه و خباثت و سخن چینی افراد کوردل ، امام علیه السلام را به حال خود وا نگذاشت ؛ و سرانجام حضرت را به وسیله زهر مسموم و به شهادت رساندند .
و به همین جهات سیاسی و حکومتی ، امام علیه السلام کمتر توانست ، مسائل دین را در امور مختلف مطرح نماید و یا جلسات درس تشکیل دهد . بدین جهت سخنان حضرت ، نسبت به پدران بزرگوارش کمتر در بین کتب تاریخ و حدیث دیده می شود .
و همچنین برای اثبات مظلومیّت حضرت ، همین کافی است که دفن جسد مطهرّ آن بزرگوار نیز در خانه خود آن حضرت انجام گرفت .
خلفاء هم عصر : امامت آن حضرت با حکومت و ریاست هفت نفر از خلفاء بنی العبّاس به نام های : واثق ، متوکّل ، منتصر ، مستعین ، معتّز ، معتمد و معتصم مصادف شد .
در شهادت امامعلیه السلام اختلاف است ؛ ولی مشهور بین علماء گفته اند : شهادت آن حضرت ، روز سوّم ماه رجب ، سال ۲۵۴ هجری قمری (۵) می باشد ، که در زمان حکومت معتصم به وسیله زهر مسموم و به شهادت رسید؛ و جسد مطهّر و مقدّسش در شهر سامراء ، در منزل شخصی خود حضرت دفن گردید .
فرزند : حضرت دارای چهار فرزند پسر به نام های : امام حسن عسکری علیه السلام ، حسین ، محمّد و جعفر؛ و نیز یک دختر به نام عایشه بوده است .
نماز امام هادی علیه السلام : دو رکعت است ، در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد ، هفتاد مرتبه سوره توحید خوانده می شود؛ و پس از آخرین سلام ، تسبیحات حضرت فاطمه زهراء علیها السلام گفته می شود . (۶)
و سپس نیازها و حوائج مشروعه خود را از درگاه خداوند متعال طلب می نماید ، که إ نشاءاللّه بر آورده خواهد شد .
برگرفته از کتاب چهل داستان و چهل حدیث از امام هادی (ع ) نوشته آقای عبدالله صالحی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *