اصحاب و شاگردان

اصحاب امام هادی محمد بن فرج رخجی

شیخ او را از اصحاب امام هادی علیه السلام دانسته است [۱] ، وی روابط نزدیکی با امام علیه السلام داشت و مابین آنها چندین نامه رد و بدل شده است، از جمله آنها:
۱ – کشی به سند خود از محمد بن فرج نقل کرده است، می گوید: به محضر حضرت ابوالحسن علیه السلام نوشتم و از او راجع به ابوعلی بن راشد، عیسی بن جعفر بن عاصم و ابن بند، پرسیدم و آن حضرت در پاسخ من نوشت:
«از ابن راشد نام برده بودی، خدا او را بیامرزد که با سعادت زندگی کرد و با شهادت مرد» و برای ابن بند و عاصمی نیز دعا فرموده بود [۲] .
۲ – کلینی به اسناد خود از علی بن محمد نوفلی نقل کرده، گوید: محمد بن فرج برایم نقل کرد که ابوالحسن علیه السلام به من نوشت: «ای محمد! کارهایت را جمع کن و آماده باش.»
می گوید: من مشغول بودم کارهایم را جمع می کردم و نمی دانستم امام برای چه چنان دستوری را به من داده است تا این که قاصدی از طرف پادشاه بر من وارد شد و مرا با دست بسته از شهر بیرون برد و هر چه توانست کتک زد، و مدت هشت سال من در زندان ماندم، آن گاه از جانب وی نامه ای در زندان به دست من رسید که نوشته بود: «محمد! در سمت مغرب، منزل مکن!» نامه را خواندم با خودم گفتم: امام این نامه را به من می نویسد در صورتی که می داند من در زندانم! واقعا شگفت آور است!! چیزی نگذشت که مرا – الحمدلله – از زندان آزاد کردند.
کلینی می گوید: محمد بن فرج به آن حضرت نامه ای نوشت و راجع به زمین زراعتی خود پرسید، و امام در پاسخ نوشت که به زودی به تو باز گردانده می شود، و چون محمد بن فرج به عنوان سپاهی تعیین شد، دستور بازگردان زمین مزروعی او را دادند، اما او پیش از آن از دنیا رفته بود [۳] . این نامه از اعتماد امام علیه السلام به محمد و تأیید او حکایت دارد. وقتی که محمد بن فرج مریض شد امام ابوالحسن علیه السلام جامه ای برای او فرستاد و او جامه را گرفت و زیر سرش گذاشت و چون از دنیا رفت آن را کفن کردند.
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] رجال کشی.
[۲] رجال طوسی.
[۳] اصول کافی.
منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا ۱۳۷۱٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *