اصحاب و شاگردان

اصحاب امام هادی عثمان بن سعید عمری

اولین نائب خاص حضرت بقیه الله حجه بن الحسن صاحب الزمان علیه السلام.
شیخ طوسی او را در شمار اصحاب امام هادی علیه السلام و امام حسن عسکری علیه السلام و وکیل آن حضرت و فرزندش امام زمان علیه السلام و وکیل آن حضرت به شمار آورده است و در رجال فرموده: عثمان بن سعید عمری مکنا به اباعمرو و ملقب به سمان (روغن فروش) به وی زیات (زیتون فروش) نیز گفته می شود یازده سالش بود که به حضرت امام هادی علیه السلام خدمت می نمود امام هادی علیه السلام عهدنامه ای به او نوشت که معروف است، شخصی است جلیل القدر و ثقه و وکیل امام حسن عسکری علیه السلام و حضرت مهدی علیه السلام بوده، نزد شیعه جایگاه بزرگی دارد. و نیز شیخ او را از سفرایی می داند که مورد مدح و ثنا قرار گرفته است. [۱] . اکنون بعضی از مدح ها که از امامان علیهم السلام درباره ی وی وارد شده ذکر می نمایم:
۱ – در نامه ای که امام حسن عسکری علیه السلام به ابراهیم بن عبده نیشابوری نوشته درباره ی عثمان بن سعید چنین نوشته است:
«فلا تخرجن من البلد حتی تلقی العمری رضی الله عنه برضائی عنه فتسلم علیه و تعرفه و یعرفک فانه الطاهر الامین العفیف القریب منا و الینا فکل ما یحمل الینا من شی ء من النواحی فانه یصیر آخر أمره لیوصل ذلک الینا و الحمدلله کثیرا». [۲] . «از شهر خارج نشو تا عمری را – که به واسطه رضای من از او خدا از او راضی شود – ملاقات نمایی پس سلام مرا به او برسانی و تو با وی آشنا شوی و او با تو آشنا گردد زیرا او مردی طاهر، امین، عفیف و به ما نزدیک است.
هر چیزی را که از اطراف جمع می نماید بالاخره به ما می رساند و الحمدلله کثیرا».
۲ – شیخ طوسی رحمه الله با سند صحیح از احمد بن اسحاق بن سعد قمی نقل نموده که روزی از روزها خدمت امام هادی علیه السلام شرفیاب شدم و عرض کردم: ای سید من! توان آن را ندارم که همه وقت خدمت شما مشرف شوم و احکام دینم را از شما بپرسم، سخن چه کسی را قبول نمایم و فرمان چه کسی را ببرم؟ امام هادی علیه السلام فرمود: «هذا أبوعمرو الثقه الامین ما قاله لکم فعنی یقوله و ما ادی الیکم فعنی یؤدیه». «به ابوعمرو (عثمان بن سعید) مراجعه کن که راستگو و امین است هر چه به شما بگوید از جانب من می گوید و آنچه را به شما ابلاغ می نماید از من می رساند». احمد بن اسحاق می گوید: وقتی که امام هادی علیه السلام به شهادت رسید، روزی خدمت امام حسن عسکری علیه السلام شرفیاب شدم، آنچه خدمت پدر بزرگوارش عرض کرده بودم خدمتش داشتم به من فرمود: «هذا ابوعمرو الثقه الامین ثقه الماضی و ثقتی فی المحیا و الممات فما قاله لکم فعنی یقوله و ما ادی الیکم فعنی یؤدیه». [۳] . «این ابوعمرو است که راستگو و امین است، مورد وثوق و اطمینان پدرم و مورد وثوق من می باشد در زمان حیات و ممات پس هر آنچه او به شما می گوید از من می گوید و هر آنچه به شما می رساند از من می رساند».
۳ – و نیز احمد بن اسحاق می گوید: به امام هادی علیه السلام عرض کردم: با که معامله کنم یا احکام دینم را از که بگیرم و سخن که را قبول نمایم؟ فرمود: «العمری ثقتی فما أدی الیک عنی فعنی یؤدی و ما قال لک فعنی یقول فاسمع له و أطع فانه الثقه المأمون». [۴] . «عثمان بن سعید عمری مورد اطمینان من است پس هر آنچه را به تو می رساند از من می رساند و آنچه را به تو می گوید از من می گوید پس از او بشنو و اطاعت نما که او ثقه و امین است».
۴ – و نیز از احمد بن اسحاق روایت شده که همانند همین را از امام حسن عسکری علیه السلام پرسید حضرت به او فرمود: «العمری و ابنه ثقتان فما أدیا الیک فعنی یؤدیان و ما قالا لک فعنی یقولان فاسمع لهما و أطعهما فانهما الثقتان المأمونان». [۵] . «عمری (عثمان بن سعید) و پسرش (محمد بن عثمان) راستگو هستند، پس هر آنچه به تو می رسانند از من می رسانند و هر چه به تو می گویند از من می گویند پس از آنان بشنو و اطاعت نما زیرا آنان ثقه و امین می باشند».
۵ – مرحوم محدث قمی در منتهی الآمال فصل هشتم از حالات حضرت صاحب الامر علیه السلام نوشته است: علامه مجلسی در بحار نقل کرده است که جماعتی از ثقات اهل حدیث روایت کرده اند که جمعی از اهل یمن به خدمت امام حسن عسکری علیه السلام مشرف شدند و اموالی به خدمت آن امام عالمیان آورده بودند پس آن بزرگوار فرمود: ای عثمان به درستی که تو وکیل و امین مال خدایی برو اموالی را که آورده اند از اهل یمن قبض کن. اهل یمن عرض کردند: ای مولای ما به خدا سوگند که هر آینه عثمان از برگزیدگان شیعه توست به درستی که آنچه نزد ما بود از منزلت و مرتبت او در نزد شما امروز زیاد نمودی. به درستی که او معتمد در نزد شماست در خصوص مال خدا، فرمود: بلی شاهد باشید که عثمان بن سعید وکیل من است و پسرش محمد بن عثمان وکیل پسرم مهدی است.
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] معجم رجال الحدیث، ج ۱۱، ص ۱۱۱ و ۱۱۲٫
[۲] همان، ج ۱، ص ۲۵۴٫
[۳] همان، ج ۱۱، ص ۱۱۲٫
[۴] کافی، ج ۱، ص ۳۳۰٫
[۵] همان.
منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول ۱۳۸۶٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *