اصحاب و شاگردان

اصحاب امام هادی صالح ابومقاتل دیلمی

مرحوم نجاشی از احمد بن الحسین نقل نموده که صالح کتابی بزرگ در حدیث و کلام تألیف نموده و آن را «کتاب الاحتجاج» نامیده است. [۱] .
مرحوم قزوینی فرموده: صالح حدیثی را از امام هادی علیه السلام نقل نموده است که در کتاب الاختصاص شیخ مفید و تاریخ قم ذکر شده و خالی از غموض نیست آن گاه نص حدیث را از اختصاص نقل نموده است که ترجمه آن چنین است:
علی بن محمد عسکری (امام هادی علیه السلام) از پدرش او از جدش او از امیرالمؤمنین علیهم السلام روایت کرده که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: شب معراج که به آسمان چهارم برده شدم به قبه ای از لؤلؤ نظر نمودم که دارای چهار رکن و چهار در از استبرق سبز بود. به جبرئیل گفتم: این قبه چیست که در آسمان چهارم بهتر از آن ندیدم؟ جبرئیل گفت: ای دوستم محمد صلی الله علیه و آله و سلم! این عکس شهری است که به آن قم گفته می شود. بندگان مؤمن خدا در آن جمع می شوند منتظر محمد صلی الله علیه و آله و سلم و شفاعت وی در روز قیامت و حساب می باشند، غم و اندوه و حزن و گرفتاری بر آنها وارد می شود.
راوی گوید: از امام علی النقی علیه السلام سؤال کردم: چه وقتی انتظار فرج و گشایش دارند؟ فرمود: وقتی که آب بر روی زمین ظاهر گردد. [۲] . نویسنده: در کتاب الاختصاص این روایت را به نحو ارسال نقل نموده و به صالح یا کس دیگر نسبت نداده است. غامض بودن این حدیث برای من روشن نشد شاید غموض در این جمله باشد: «وقتی که آب بر روی زمین ظاهر گردد». این از احادیثی است که در فضیلت قم وارد شده و یکی از علایم گشایش شیعیان و ظهور حضرت صاحب الامر علیه السلام در آخر آن بیان شده است.
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] معجم رجال الحدیث، ج ۹، ص ۵۲٫
[۲] الامام الهادی من المهد الی اللحد، ص ۲۸۵؛ الاختصاص، ص ۱۰۱٫
منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول ۱۳۸۶٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *