اخلاق و فضائل

ائمه معصومین باقی گذارده شده و حجتِ خداوند

«بقیه» صفت مشبهه به معنی باقی مانده و باقی گذارده شده است.
«بقیه اللّه» یعنی باقی ماندگان و حجّت های خداوند بر روی زمین.
این فراز برگرفته از این آیه قرآن است که می فرماید:
«بَقِیتُ اللَّهِ خَیرٌ لَّکُمْ».[۱] .
آنچه خداوند برای شما باقی گذارده، برایتان بهتر است.
پس از رحلت نبی مکرّم اسلام صلی الله علیه وآله یکی از ائمّه معصومین علیهم السلام بقیه اللّه و باقی مانده و باقی گذارده شده و حجّتِ خداوند بر روی زمین است.
امام باقر علیه السلام هنگامی که به همراه فرزند بزرگوارشان حضرت صادق علیه السلام از سفری که هشام بن عبدالملک ایشان را به شام احضار کرده بود، بازمی گشتند، بر فراز بلندی ای رفته و آیات هشتاد و چهارم تا هشتاد و ششم سوره هود را تلاوت کرده و سپس دست بر سینه نهادند و فرمودند: «اَنا وَاللَّه بَقیهُ اللّهِ، اَنا وَاللَّهِ بَقیهُ اللَّهِ»: «به خدا سوگند من باقی مانده و حجّت خداوند هستم». به همین خاطر اصحاب امام باقر علیه السلام وقتی می خواستند امام را به افرادی (که در مکّه اظهار بی اطلاعی از امام می کردند) معرفی نمایند، گفتند:
«اَلا اِنّ هذا باقِرُ عِلْمِ الرسلِ… هذا ابْن فاطِمهُ… هذا بَقیهُ اللّهِ فی اَرْضهِ».
آگاه باشید او شکافنده علم انبیا و فرزند حضرت فاطمه و باقی مانده و حجّت خداوند در روی زمین است.[۲] . «نجمه» مادر گرامی امام رضا علیه السلام می گوید: آنگاه که حضرت رضا علیه السلام به دنیا آمد حضرت کاظم علیه السلام تشریف آوردند و در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفتند و فرمودند: ای نجمه، کرامت الهی بر تو مبارک باد. سپس آب فرات به کامش ریخته، فرمودند: «خُذْیه فَاِنَّهُ بَقیهُ اللّهِ عزَّ وَ جَلَّ فی اَرضِهِ».[۳] . طفل را بردار که او بقیه اللّه در روی زمین است. یکی از القاب پر افتخار حضرت صاحب الزمان نیز «بقیه اللّه الاعظم» است. چرا که وقتی ظهور می نمایند، پشت به کعبه نهاده، در حالی که اطراف حضرت سیصد و سیزده یار ایستاده اند، می فرمایند: «بَقِیهُ اللَّهِ خَیرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ»[۴] سپس می فرمایند:
«اَنَا بَقیهُ اللّهِ وَ حُجَّتُه».[۵] . من باقی مانده خداوند و حجّت او بر مردم هستم. پس از آن هیچ کس بر حضرت سلام نمی کند مگر آنکه می گوید: «اَلسَّلام عَلَیک یا بَقیه اللّهِ فی اَرْضِه».[۶] .
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] سوره مبارکه هود، آیه ۸۶٫
[۲] بحارالانوار، ج ۴۶، ص ۲۵۹٫
[۳] تفسیر نور الثقلین، ج ۲، ص ۳۹۱٫
[۴] سوره مبارکه هود، آیه ۸۶٫
[۵] بحارالانوار، ج ۲۴، ص ۲۱۲٫
[۶] بحارالانوار، ج ۲۴، ص ۲۱۲٫
منبع: پرچم داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد ۱۳۸۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *